1 Diagnoza

Diagnoza

Podstawą skutecznej terapii jest rzetelne badanie pacjenta. Składa się ono z wywiadu, badania funkcjonalnego oraz oceny wyniku badań dodatkowych. Dobra diagnoza jest fundamentem prawidłowego leczenia. Czasami ból w jednym miejscu np. kolanie, barku może mieć swoją odległą przyczynę w kręgosłupie lub w mięśniach daleko od miejsca bólowego.

2 Plan leczenia

Plan leczenia

Na podstawie prawidłowej diagnozy przedstawiam pacjentowi plan terapii. Uwzględnia on przyczyny zgłaszanych dolegliwości, odpowiednie  metody leczenia, możliwości i uwarunkowania pacjenta. Po akceptacji i wyjaśnieniu wątpliwości oraz istoty problemu z którym zgłasza się pacjent  przystępujemy do terapii.

3 Terapia

Terapia

Pracując zgodnie z medycyną opartą na faktach wybieram techniki i metody o udowodnionym działaniu. Techniki, które wykorzystuję pozwalają mi skrócić czas terapii do niezbędnego minimum ograniczonego głównie fizjologią organizmu (np. długością gojenia się tkanek, lub procesu zapalnego). Posiadana przeze mnie wiedza i odpowiedzialność gwarantują bezpieczeństwo i komfort moim pacjentom.

4 Zalecenia

Zalecenia

Swoim pacjentom przedstawiam zalecenia odnośnie postępowania w domu, w pracy i przy innych formach aktywności. Pacjent wychodząc ode mnie z gabinetu ma wyjaśnioną przyczynę swoich dolegliwości, przebieg terapii oraz możliwe odczucia w trakcie jej trwania. Ma również możliwość kontaktu  telefonicznego lub e-mailowego między wizytami w celu rozwiania wszelkich pojawiających się wątpliwości.

5 Kontrola

Kontrola

Elementem prawidłowego leczenia jest kontrola jego przebiegu i ewentualne modyfikacje na podstawie bieżącego stanu klinicznego. Kontakt między pacjentem a terapeutą jest bardzo ważny dla skuteczności większości terapii.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda wizyta konsultacyjno-diagnostyczna?

Wizyta konsultacyjno-diagnostyczna zawiera: wywiad, badanie i testy funkcjonalne, przedstawienie planu leczenia, zalecenia, oraz początek terapii.

Jaka metoda leczenia jest najlepsza w moim przypadku?

Nie ma jednej skutecznej metody czy techniki. O tym jak skuteczna jest dana technika czy metoda decyduje w dużej mierze poziom terapeuty. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, dlatego metody dobiera się po wywiadzie i badaniu pacjenta.

Czy posiada Pan również doświadczenie w pracy z dziećmi?

Tak. Z dziećmi pracuję od początków swojej kariery zawodowej. Od kilku lat w tym zakresie współpracuję z Ośrodkiem Specjalistycznym Siloe. Wymieniam się wiedzą z innymi specjalistami dziecięcymi zarówno w pracy, jak i podczas licznych szkoleń. Doskonale wiem, jak ważne jest podejście i atmosfera w pracy z dzieckiem.

Pracuję głównie z dziećmi w wieku od 2 lat, stosując różne metody terapeutyczne. Poza technikami specjalnymi jak np. osteopatia, chiropraktyka, prowadzę skomplikowane schorzenia ortopedyczne np. skoliozy. Jestem certyfikowanym terapeutą Integracji Sensorycznej wg Ayres.

Ile czasu trwa leczenie?

Długość procesu leczenia uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład: rodzaju schorzenia, stadium schorzenia (ostre, przewlekłe), chorób współwystępujących, zaangażowania pacjenta w procesie terapeutycznym.


Czy trzeba zrobić badania przed wizytą?

W większości przypadków nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych przed wizytą- jeśli jednak Państwo już takowe posiadają polecam zabrać je ze sobą. Najlepiej klisze lub nośniki elektroniczne- sam opis nie jest dla mnie wystarczającą informacją. Warto również zabrać stare badania- służą one do porównań lub wykluczenia wad wrodzonych jeśli nie ma świerzych badań.



Czy wystawia Pan faktury?

Tak. Prowadzę legalną, ubezpieczoną działalność gospodarczą. Standardowo wystawiam paragony fiskalne, ale jeśli ktoś ma potrzebę również faktury na osoby prywatne i fizyczne.

 

Metody leczenia

Do każdego schorzenia dobieram najskuteczniejszą metodę


Osteopatia

Osteopatię stworzył przed prawie 140 laty amerykański lekarz dr Andrew Taylor Still.

Główne założenia osteopatii to:
  • Organizm ludzki stanowi jedność
  • Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej jak i duchowo-psychicznej
  • Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji
  • Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad
Osteopatia koncentruje się przede wszystkim na zdrowiu, a nie na zwalczaniu chorób.

Jest to sposób patrzenia na pacjenta całościowo, jednakże za skuteczność terapii odpowiada w dużej mierze warsztat własny terapeuty- nie metoda. Sam kurs czy studia osteopatii są jedynie wstępem do dalszego rozwoju.



Terapia Cranio-Sacralna wg Upledger'a

Jest kilkanaście odmiennych koncepcji terapii czaszkowo-krzyżowej. Począwszy od podejścia czysto strukturalnego kończąc na ezoterycznym przekazywaniu energii. Dlatego warto zainteresować się jaką koncepcją pracuje dany terapeuta.

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa jest również w programie szkół osteopatii. Stąd wielu terapeutów prezentujących różny poziom. Osobiście w tej materii wybrałem metodykę Międzynarodowego Instytutu Upledgera.

Terapia CranioSacralna Upledgera (CST) została opracowana przez lekarza osteopatę Johna E. Upledgera na podstawie obszernych badań naukowych w latach 1975-83 w Michigan State University, gdzie pracował jako badacz kliniczny i profesor biomechaniki.
CST jest delikatną, praktyczną metodą oceny i poprawy funkcjonowania fizjologicznego systemu ciała zwanego systemem czaszkowo-krzyżowym, który składa się z błony i płynu mózgowo-rdzeniowego, otaczających i chroniących mózg i rdzeń kręgowy.

Za pomocą dotyku o sile zazwyczaj nie większej niż 5 gramów uwalniane są restrykcje w układzie czaszkowo-krzyżowym poprawiając funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.
Uzupełniając naturalne procesy leczenia organizmu system ten coraz częściej jest stosowany na świecie jako profilaktyka chorób. Często pomaga również w takich dolegliwościach jak:
  • Migrena, bóle głowy
  • Przewlekły ból pleców i szyi
  • Upośledzenie zdolności koordynacyjnych
  • Kolka
  • Autyzm
  • Zaburzenia centralnego układu nerwowego
  • Problemy ortopedyczne
  • Kontuzje i urazy mózgu
  • Uszkodzenia rdzenia kręgowego
  • Zaburzenia niemowląt
  • Trudności w uczeniu się
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Trudności emocjonalne
  • Stres i problemy związane z napięciem
  • Fibromialgia oraz inne zaburzenia tkanki łącznej
  • Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
  • Zaburzenia immunologiczne lub nerwowo-naczyniowe
  • Zespół Stresu Pourazowego
  • Zaburzenia pooperacyjne

FOI®- Funkcjonalna Osteopatia i Integracja (zaawansowany)

FOI® jest niezależną, holistyczną koncepcją terapii w osteopatii i terapii manualnej. Bazuje ona na praktycznym doświadczeniu ponad 25 lat terapii i przeszło 150 000 zabiegów. Tym co wyróżnia tą metodę na tle innych jest bardzo sprawna i bezpieczna praca na łańcuchach blokad w organiźmie (np. łańcuch rotacyjny staw skokowy górny: stopa, miednica, C1…).
Zabieg składa się z następujących elementów:
  • diagnozy łańcuchów mogących mieć wpływ na dolegliwości pacjenta
  • bezbolesnej i nie siłowej korekcji pozycji poszczególnych kości w stosunku do siebie- NIE MA RYZYKA USZKODZENIA PACJENTA
  • korekty trójwymiarowego mechanizmu funkcjonowania stawów
  • korekty napięcia mięśniowego
Z reguły wystarczają 1-3 zabiegi by pacjent pozbył się w pełni swoich dolegliwości.

Efekty tej koncepcji są spektakularne. Metoda bardzo dobrze sprawdza się u dzieci i osób w podeszłym wieku ponieważ jest bardzo łagodna.

Jestem jednym z nielicznych terapeutów w Polsce po kursie rozszerzającym tej metody, co pozwala mi pracować jeszcze delikatniej i precyzyjniej, szczególnie na tak newralgicznych miejscach jak np. kręgosłup szyjny.


Łagodna Osteopatia i Chiropraktyka wg dr Ackermanna

Metoda wg koncepcji Ackermanna wyróżnia się szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne i dokładne. Wykonując zabieg terapeuta bardzo dokładnie wie co chce osiągnąć i dlaczego. Nie ma tu miejsca na przypadkowe zabiegi.

W praktyce terapia wymaga szerszego spojrzenia na przyczyny dolegliwości i ich złożoność. Kompensacja, którą rozpoczął „zablokowany” staw wymaga od terapeuty adekwatnego postępowania. Chcąc pracować metodą Ackermanna należy poddać kontroli, a jeśli będzie taka potrzeba również wdrożyć terapię, w tych miejscach, które wykazują zaburzenia funkcjonalne. Poszczególne techniki zabiegowe w tej metodzie ograniczają się dokładnie do jednego segmentu, dlatego zostaje „odblokowany” tylko i wyłącznie ten kręg, który powodował dolegliwości u pacjenta.

Przy zastosowaniu metody dr Ackermanna w ciągu jednego lub kilku zabiegów można usunąć lub znacznie złagodzić ból.

Każdy zabieg zostaje poprzedzony szczegółową diagnozą wstępną. Terapeuta dokonuje oceny stanu pacjenta na podstawie wywiadu, palpacji ustawienia (przemieszczeń) i funkcji poszczególnych stawów. Należy także ocenić wyniki badań radiologicznych.
Zastosowane wówczas efektywne techniki pozwalają na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

Dokładnie przeprowadzona diagnoza terapeutyczna, kieruje całym zabiegiem!

Wiele dolegliwości, które swoją przyczynę mają w zaburzeniach funkcji narządu ruchu, a zwłaszcza kręgosłupa, są z natury odwracalne. Wynika z tego fakt, iż można je usunąć. Często zmiany w funkcjonowaniu stawów kręgosłupa powodują występowanie objawów podobnych do tych, które wywołują choroby organiczne. Jeśli w badaniach lekarskich zostało wykluczone organiczne podłoże choroby, najczęściej można takiemu pacjentowi pomóc stosując terapią manualną. W praktyce klinicznej Instytutu Ackermanna, leczone są z pozytywnym skutkiem m.in. bóle kręgosłupa, głowy ( w tym m.in.. migreny, zawroty, mdłości, zaburzenia wzroku i słuchu), tułowia, kończyn, „dolegliwości pseudoorganiczne” – bóle nerkowe, żołądkowe, wątrobowe, związane z perystaltyką jelit (zaparcia, wzdęcia, rozwolnienia) i inne...

Zalety metody dr Ackermanna
  • szybka ocena przemieszczeń w obrębie miednicy
  • natychmiastowe testy różnicujące przyczyny funkcjonalne i strukturalne
  • efektywne i skuteczne techniki korekcyjne
  • możliwość zastosowania technik alternatywnych
  • wykonywanie zabiegów docelowych (w konkretnym miejscu i kierunku)
  • duża skuteczność metody w pracy z pacjentem
  • dobrze wykonany zabieg nie wymaga od terapeuty dużej siły
Posiadam międzynarodowy tytuł Ackermann Master of Chiropractic


FITS- Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

W pracy ze skoliozami pracuję głównie Metodą FITS ponieważ jako jedna z 7 metod na świecie uzyskała rekomendację Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment – SOSORT (inne uznane metody to: SEAS,, BSPTS, DoboMed, Lyon Approach, The SpineCor, Lehnert-Schroth).

Posiada naukowo udowodnioną skuteczność w przeciwieństwie do wielu stosowanych popularnie terapii, w tym typowej gimnastyki korekcyjnej, czy terapii manualnej.
Metoda FITS obejmuje trzy istotne etapy:
  • badanie klasyczne oraz badanie w koncepcji Metody FITS
  • przygotowanie struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny poprzez zastosowanie różnych technik energizacji mięśni
  • budowanie nowych korekcyjnych wzorców postawy w pozycjach funkcjonalnych oraz ich stabilizowanie, nauka napięcia korekcyjnego



Mechaniczna Diagnostyka i Terapia Metodą McKenziego (terapeuta uwierzytelniony)

Metoda McKenziego jest moim zdaniem jedną z najlepszych metod diagnostyki i leczenia urazów dyskowych.

Terapia rozpoczyna się od obszernego wywiadu mającego na celu poznanie możliwych przyczyn dolegliwości bólowych pacjenta. Następnie dokonuje się badania wg odpowiedniego algorytmu określając przyczynę problemu. Znając mechanikę i fizjologię kręgosłupa wprowadza się pozycje i ruchy terapeutyczne oraz edukuje pacjenta o przyczynie i specyfice jego dolegliwości.

Metoda McKenziego potrafi przynieść spektakularne rezultaty jeśli jest dobrze prowadzona. Wymaga jednak zaangażowania pacjenta- ponieważ uszkodzonych dysków nikt za niego nie naprawi masażami, chiropraktyką czy fizykoterapią.

W swojej praktyce staram się prowadzić pacjentów do pełnego wyleczenia mając z nimi kontakt telefoniczny lub mailowy. Leczenie jest procesem dynamicznym i coś co dziś pomaga za tydzień może być niewłaściwe. Moim zdaniem im bardziej pacjent jest świadomy swoich dolegliwości tym łatwiej przychodzi mu uczestniczenie w procesie leczenia.

Wybierając terapeutę warto mieć na uwadze czy jest on uwierzytelniony przez Międzynarodowy Instytut McKenziego- wiele osób proponuje pacjentom przeprosty do tyłu nazywając to terapią McKenziego co bez badania może pogorszyć ich stan.

Terapia McKenziego to nie tylko leczenie bólów kręgosłupa czy rwy kulszowej. Ogrom pacjentów zgłaszających się do mnie z bólami kończyn, barków, łokci ma niezdiagnozowaną dyskopatię szyjną. Jednakże obszarów, z których promieniują objawy może być wiele- nie zawsze jest to kręgosłup lub plecy.



Koncepcja Terapii Obrzękowej wg Asdonka

Koncepcja Terapii Obrzękowej (KTO) składa się z kilku różnych sposobów oddziaływania terapeutycznego i dopiero odpowiednie zastosowanie tych składowych przynosi oczekiwane rezultaty. Ważna jest zarówno odpowiednia kolejność i intensywność działań terapeuty podczas pojedynczego zabiegu, jak również długofalowe planowanie usprawniania, odpowiednio do postępu i przebiegu choroby.

Dopiero takie podejście terapeuty sprawia, iż KTO staje się metodą bardzo efektywną i efektowną. W skład Koncepcji Terapii Obrzękowej wchodzi:
  • manualny drenaż limfatyczny - MDL (masaż limfatyczny)
  • terapia kompresji (uciskowa)
  • terapia ruchowa przy zachowanej kompresji
  • terapia obrzęku (stosowana przy obrzęku limfatycznym)
  • pozycje ułożeniowe
  • terapia oddechowa

Terapię tę stosuje się m.in. przy:
  • obrzękach limfatycznych (obrzęki pierwotne tzw. wrodzone
  • oraz wtórne powstałe np. po usunięciu węzłów chłonnych
  • lub jako skutek radioterapii)
  • obrzękach pourazowych (po zabiegach operacyjnych,
  • towarzyszące złamaniom, skręceniom, uderzeniom,
  • oparzeniom, kontuzjom sportowym),
  • niewydolności żylnej (w tym np. w owrzodzeniach podudzi)
  • obrzękach powstałych z powodu braku aktywności ruchowej
  • (np. po udarze mózgu, po urazach mózgowo-rdzeniowych)
  • obrzękach lipidowych (cellulitis)
  • obrzękach idiopatycznych
  • obrzękach zapalnych (w przebiegu choroby reumatycznej
  • czy zapalenia na skutek radioterapii)
  • obrzękach towarzyszących zaburzeniom krążenia tętnic
  • (obrzęki przy miażdżycy zarostowej tętnic,
  • po rekonstrukcji naczyń, po operacjach w stanie niedokrwienia)

Terapia ta jest już od wielu lat w całości uznana i refundowana przez kasy chorych w Europie Zachodniej.
KTO z dużym powodzeniem można stosować nie tylko w medycynie, ale również przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacji ciała.



Terapia Mięśniowo-Powięziowa

Wiele dolegliwości bólowych ma swoją przyczynę w przeciążeniu układu mięśniowo-powięziowego. W jego skład można zaliczyć mięśnie, ścięgna, więzadła torebki stawowe i oplatającą całe ciało powięż.

Techniki pracy na tych tkankach są różne, dostosowane do aktualnych zaburzeń, tak by jak najszybciej przywrócić równowagę.

Przykładowo techniki to:
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
  • masaż głęboki
  • techniki energizacji mięśni
  • praca na powięzi

Wzkazaniem do pracy są najczęściej tzw. bóle napięciowe, stany po urazach, blizny.



Terapia Manualna Mulligan, Lewit

Zabiegi terapii manualnej są skutecznym orężem fizjoterapii w zwalczaniu wielu dolegliwości mechanicznych jak np.:
  • zablokowania stawowe
  • ograniczenia ruchomości stawów
  • tzw. łokieć tenisisty, golfisty
  • funkcjonalna zmiana długości kończyn
  • urazy sportowe

Poprzez bardzo dobrą znajomość anatomii i fizjologii człowieka- widząc organizm, jako "układ wzajemnie powiązanych części" staram się w sposób świadomy oddziaływać na przyczynę bólu lub dysfunkcji.

Poprawa stanu pacjenta występuje najczęściej już po pierwszej wizycie. Im szybciej zaaplikowana terapia tym leczenie jest szybsze.

Bardzo dobrym zwyczajem jest okresowe badanie stanu funkcjonalnego organizmu przez doświadczonego terapeutę- w celu wyeliminowaniu patologi w układzie ruchu- zanim organizm straci możliwość kompensacji i pojawią się ostre dolegliwości bólowe.


Kinesiology Taping (zaawansowany)

Kinesiology Taping jest bezinwazyjną metodą, która poprzez działanie sensoryczne specjalnego plastra pozwala osiągać doskonałe efekty terapeutyczne.

Aplikacje (odpowiednio naklejone plastry) doskonale sprawdzają się w dolegliwościach związanych z funkcjonowaniem układu ruchu- wszelkich:
  • kontuzjach,
  • bólach stawów,
  • bólach kręgosłupa,
  • zmianie napięć mięśniowych,
  • stłuczeniach,
  • obrzękach limfatycznych różnego pochodzenia
Bardzo dobre rezultaty można zaobserwować, przy problemach bólowych związanych z menstruacją i ciążą. Ponad to doskonale sprawdzają się po porodzie- przyśpieszając powrót powłok brzusznych do stanu wyjściowego.

W wadach postawy mogą spełniać rolę "strażnika", który non-stop monitoruje prawidłową postawę- w sposób znaczący przyśpieszając reedukację nerwowo-mięśniową.

W schorzeniach neurologicznych (zarówno wrodzonych np. porażenie dziecięce, jak i nabytych np. udary, wylewy) pomagają w stymulacji układu nerwowego.

Oryginalne plastry są wyrobami medycznymi, o właściwościach skóry (rozciągliwość, "oddychalność"), niepowodującymi nieprzyjemnych wrażeń podczas stosowania.

Skuteczność tej metody przełożyła się na zwiększenie ilości "terapeutów" oferujących "oblepianie" plastrami- jednakże należy zwrócić uwagę na dwa niezwykle ważne aspekty:

- by aplikacja była skuteczna, niezbędne jest poddanie pacjenta ocenie przez doświadczonego terapeutę, który zna się na mechanice powięziowo-mięśniowej
- aplikacja jest indywidualna, dobrana do aktualnego stanu pacjenta
- efekt musi być zauważalny od razu.


W swojej praktyce bardzo często wykorzystuję powyższą metodę w pracy ze sportowcami, którzy muszą "szybko odzyskać sprawność". Z racji wysokiej skuteczności i natychmiastowych efektów jest to idealna metoda zarówno w przypadkach ostrych uszkodzeń aparatu ruchu, jak i przewlekłych stanów bólowych (bóle pleców, barków, bóle trzewne, rwa kulszowa itp...)



Wielowymiarowa Terapia Manualna Stóp Dzieci

Jest to metoda wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stóp u dzieci. Polega na połączeniu wiedzy z rozwoju stóp dziecka z pracą manualną terapeuty utrwalaną odpowiednim bandażowaniem funkcjonalnym między zabiegami.

Jest bardzo skuteczna w korekcji stóp u małych dzieci.



Integracja Sensoryczna wg Ayres

Jest koncepcją integracji zmysków i funkcjonowania ciała wg Ayres.



Praca Na Punktach Akupunkturowych

W swojej praktyce wykorzystuję wiedzę z akupunktury, którą zdobywałem od dr Bronza oraz dr med. Sukhee Tserendemberel.



Trening Stabilizacyjny

Coraz bardziej popularny system ćwiczeń poprawiający zdolności motoryczne oraz kontrolę nad ciałem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda leczenia bólów kręgosłupa.



Trening Propiorecepcji

Ćwiczenia czucia głębokiego zyskały w ostatnich latach dużą popularność zarówno w rehabilitacji jak i sporcie.

Trening propiorecepcji planuję i dostosowuję do oczekiwań, potrzeb i aktualnych możliwości pacjenta.



Przygotowanie Motoryczne

Zajmuję się przygotowaniem motorycznym osób trenujących wyczynowo jak i rekreacyjnie.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015

wykonanie: Webster-Studio

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.